Бездіяльність

Анализ норм уголовного компьютерного законодательства: объективные и
субъективные признаки, наказание за компьютерное преступление.

Модераторы: cybercop, Ант, Igor Michailov

Бездіяльність

Сообщение RyzhukK » Ср мар 21, 2012 2:51 pm

Доброго дня! Мене цікавить , що саме розуміється під поняттям бездіяльності згідно з Кримінальним Кодексом України? Дякую
RyzhukK
 
Сообщения: 4
Зарегистрирован: Чт фев 16, 2012 7:31 am

Re: Бездіяльність

Сообщение Gribacheva » Ср мар 21, 2012 3:05 pm

Бездіяльність можна визначити як суспільно-небезпечну пасивну поведінку, тобто нездійснювання діянь, які особа повинна була і могла здійснити. Шляхом бездіяльності відбувається, наприклад, ухилення від сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів, ухилення від сплати аліментів на утримання дітей та ін.
Gribacheva
 
Сообщения: 4
Зарегистрирован: Чт фев 16, 2012 7:35 am

Re: Бездіяльність

Сообщение Inessa » Ср мар 21, 2012 3:14 pm

Термін «діяння» вживається в КК, теорії і судовій практиці в подвійному
значенні:

а) у статті 11 за допомогою цього терміна визначається поняття у, що,
таким чином, охоплює всі ознаки, властиві злочину, тобто вживається як
синонім терміна «злочин»;

б) термін «діяння» застосовується тільки для характеристики
однієї з ознак об'єктивної сторони, тобто дії або бездіяльності. При
аналізі цієї ознаки складу злочину має йтися саме про друге значення
терміна «діяння».

Діяння є обов'язковою ознакою кожного складу злочину. Стаття 2
встановлює, що підставою кримінальної відповідальності є вчинення особою
суспільне небезпечного діяння, яке містить склад злочину, передбаченого
кодексом. Формами вираження такого діяння згідно зі ст. 11 є дія або
бездіяльність.

Бездіяльність — це пасивна форма поведінки особи, що полягає у невчиненні нею конкретної дії (дій), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах. Бездіяльність тотожна дії за своїми соціальними та юридичними властивостями, тобто вона суспільно небезпечна і протиправна, є свідомим і вольовим актом поведінки людини.
Бездіяльність відрізняється від дії зовнішньою, фізичною стороною. При бездіяльності особа не робить певної дії, яку вона за даних конкретних умов повинна була і могла вчинити для запобігання заподіянню шкоди охоронюваним законом суспільним відносинам. На практиці злочинна бездіяльність зустрічається значно рідше, ніж дія. Шляхом бездіяльності вчиняються такі злочини, як залишення в небезпеці (ст. 135), ненадання допомоги особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані (ст. 136), неналежне виконання обов'язків щодо охорони життя та здоров'я дітей (ст. 137).

Злочинна бездіяльність характеризується тим, що вона є пасивною формою поведінки людини. Однак дана характеристика стосується не будь-якої поведінки особи в момент вчинення злочину (наприклад, диспетчер аеропорту залишив на деякий час пульт керування — треба було побачитися з знайомим — і не виконав своїх обов'язків щодо забезпечення безпечної посадки літака, внаслідок чого літак зазнав аварії), а тих конкретних дій, що ця особа повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах. Звідси випливає, що обов 'язковою умовою кримінальної відповідальності особи за бездіяльність є наявність у неї обов’язку діяти певним чином і наявність у даних конкретних умовах реальної можливості діяти в такий спосіб.
Обов'язок вчинити певні дії (повинність) може випливати з різних підстав: а) з закону (наприклад, закон покладає на громадянина обов'я зок надати допомогу особі, яка перебуває в небезпечному для життя стані, — ст. 136) або з іншого (наприклад, підзаконного) нормативного акта — у злочинах, описуваних у бланкетних диспозиціях; б) з професійних або службових функцій (наприклад, ненадання допомоги хворому медичним працівником — ст. 139, службова недбалість — ст. 367); в) з договору (наприклад, порушення обов'язків щодо охорони майна — ст. 197; г) з родинних відносин (наприклад, ухилення від сплати аліментів на утримання дітей — ст. 164, ухилення від сплати коштів на утримання непрацездатних батьків — ст. 165); ґ) з попередньої поведінки особи, якщо вона своїми діями створює небезпеку для іншої особи і внаслідок цього зобов'язана надати їй допомогу (наприклад, човняр, що взяв на себе обов'язок перевезти людей через річку, повинен надати допомогу пасажирам, які опинилися у воді і почали тонути внаслідок того, що човен перевернувся з причин перевантаження або шторму).
Наявність реальної можливості діяти певним чином полягає в тому, що особа в даній конкретній ситуації мала реальну можливість діяти, тобто виконати активні дії і запобігти тим самим злочинним наслідкам. Так, якщо лікар повинен був з'явитися до хворого і надати йому допомогу, але не міг цього зробити внаслідок повені і розливу ріки, він не може нести відповідальність за ст. 139. Так само ненадання допомоги потопаючому особою, яка не вміє плавати, не може тягти за собою кримінальну відповідальність за ст. 136 за ненадання допомоги особі, що перебуває в небезпечному для життя стані, тому що тут відсутня можливість надати таку допомогу. Отже, при оцінці можливості (чи неможливості) виконати покладені на особу обов'язки слід враховувати конкретну обстановку, умови місця і часу, зміст обов'язків, покладених на особу. Враховуються і її суб'єктивні можливості щодо виконання необхідних дій. Злочинна бездіяльність, як і дія, може проявитися в одиничному акті невчинення особою конкретної дії, яку вона повинна була і могла вчинити, але може являти собою і кілька (множинність) актів пасивної поведінки, що має місце, наприклад, при службовій недбалості, коли службова особа неодноразово не виконує покладені неї обов'язки (ст. 367). Злочинна бездіяльність може відбуватися (одномоментно) і протягом певного, тривалого проміжку часу, зокрема, при триваючих злочинах, наприклад при ухиленні від сплати аліментів на утримання дітей — ст. 164. Таким чином, кримінальна відповідальність за злочинну бездіяльність настає лише за таких умов: а) на особу був покладений спеціальний обов'язок вчинити ак тивні дії, якими було б відвернено настання суспільно небезпечно го наслідку; б) у особи була реальна можливість у даній конкретній ситуації вчинити відповідні активні дії і запобігти заподіянню суспільно не безпечних наслідків. У деяких випадках злочинна бездіяльність може поєднуватися з активними діями, за допомогою яких суб'єкт ухиляється від виконання обов'язкових для нього дій. У таких випадках має місце акт змішаної поведінки — активні дії тут виступають способом вчинення злочинної бездіяльності. Проте об'єктивну сторону злочину утворить злочинна бездіяльність. Активні ж дії можуть отримати самостійну правову оцінку (кваліфікацію) при наявності в них ознак самостійного злочину.
Inessa
 
Сообщения: 9
Зарегистрирован: Вт фев 14, 2012 4:13 pm

Re: Бездіяльність

Сообщение YuliannaEfimova » Пн мар 26, 2012 7:43 am

Бездіяльність - певна форма поведінки особи, яка полягає у невиконанні нею дій, які вона повинна була і могла вчинити відповідно до покладених на неї посадових обов'язків і згідно з законодавством України.
YuliannaEfimova
 
Сообщения: 6
Зарегистрирован: Чт фев 23, 2012 10:02 pm

Re: Бездіяльність

Сообщение Alena051191 » Пн мар 26, 2012 7:46 am

Бездіяльність можна визначити як суспільно-небезпечну пасивну поведінку, тобто нездійснювання діянь, які особа повинна була і могла здійснити. Шляхом бездіяльності відбувається, наприклад, ухилення від сплати податків, зборів та інших обов'язкових платежів, ухилення від сплати аліментів на утримання дітей та ін.
Alena051191
 
Сообщения: 9
Зарегистрирован: Чт фев 23, 2012 4:31 pm


Вернуться в Уголовно-правовые аспекты

Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1

Рассылки Subscribe.Ru Лента "Новости Центра исследования компьютерной преступности"